آموزش

نسل های مختلف سی پی یو

نسل های مختلف سی پی یو | فروشگاه اینترنتی پولیت

نسل های مختلف سی پی یو:

با سلام خدمت همراهان گرامی فروشگاه اینترنتی پولیت در این مقاله قصد داریم در مورد تفاوت نسل های مختلف سی پی یو صحبت کنیم.

اگر دقت کرده باشید مدل های مختلفی از سی پی یو را می بینیم و در انتخاب آن ها دچار سوالاتی می شویم و یا در بررسی دقیق ویژگی های هر یک دچار ابهاماتی هستیم . در این مقاله قصد داریم به بررسی کامل تفاوت نسل های  مختلف سی پی یو بپردازیم با ما تا انتهای مقاله همراه باشید :

از وظایف سی پی یو می توان به انجام محاسبات روی داده ها و انتقال و جابه جایی داده ها اشاره کرد .

طراحان پردازنده برای دستیابی به افزایش سرعت در تولید پردازنده های جدید موارد زیر را در نظر می گیرند :

افزایش فرکانس پالس ساعت پردازنده
افزایش پهنای باند مربوط به پردازنده
بهینه سازی ساختار هسته پردازنده برای انجام کارهای بیشتر در هر پالس ساعت

یکی از شرکت های بسیار بزرگ تولید کننده سی پی یو اینتل است . اینتل از سال ۲۰۰۸ اقدام به طراحی و تولید سی پی یو های سری Core I  کرد .

اینتل هر سال سعی دارد تغییراتی را بر روی سی پی یو های خود اعمال کند . در این قسمت نسل های مختلف سی پی یو را بر می شماریم :

نسل های مختلف سی پی یو اینتل:

نسل های مختلف سی پی یو | فروشگاه اینترنتی پولیت

نسل اول: سی پی یو سال ۲۰۰۸ که با معماری Nehalem و لیتوگرافی ۴۵ نانومتر معرفی شد .

نسل دوم: سی پی یو سال ۲۰۱۱ که با معماری Sandy Bridge و لیتو گرافی ۳۲ نانومتر معرفی شد .

نسل سوم: سی پی یو سال ۲۰۱۲ که با معماری Ivy Bridge  و لیتو گرافی ۲۲ نانومتر معرفی شد .

نسل چهارم: سی پی یو سال ۲۰۱۳  که با معماری Haswell و لیتو گرافی ۲۲ نانومتر معرفی شد . در مدل Tick معماری قبلی پردازنده حفظ می شود و تنها تکنولوژی ساخت بهبود پیدا می کند از تزانزیستور هایی با ابعاد کوچکتر در ساخت هسته پردازشی استفاده می شود یعنی ابعاد هسته پردازشی کوچک تر می شود . در مدل Tock از معماری جدیدتری در ساخت هسته پردازشی استفاده می شود و تکنولوژی ساخت حفظ می شود .

نسل پنجم: سی پی یو سال ۲۰۱۴  که با معماری broadwell و لیتو گرافی  ۲۲نانومتر معرفی شد .

نسل ششم: سی پی یو سال ۲۰۱۵  که با معماری Skylake و لیتو گرافی ۱۴ نانومتر معرفی شد .

نسل هفتم: سی پی یو سال ۲۰۱۶ که با معماری Kaby Lake و لیتو گرافی۱۴  نانومتر معرفی شد .

نسل هشتم: سی پی یو سال ۲۰۱۷  که با معماری  caffe lake و لیتو گرافی ۱۰ نانومتر معرفی شد .

نسل نهم: که مربوط به سال ۲۰۱۸ است و معماری آن هنوز به طور قطعی مشخص نیست و احتمال می رود که از معماری Ice Lake استفاده کند .

نسل دهم: هم که مربوط به سال ۲۰۱۹ است و معماری آن هنوز مشخص نیست اما احتمال می رود از معماری Tiger Lake استفاده کند .

عبارت لیتو گرافی که در این قسمت به کار رفته است به معنای فاصله ی بین ترانزیستور ها ، مقاومت ها و دیگر اجزای تشکیل دهنده ی پردازنده می باشد . به طبع هر چه این فاصله بین قطعات کمتر باشد تعداد قرار گرفتن ترازیستور ها در تراشه بیشتر و در نهایت سرعت پردازش بالاتر می رود .

سی پی یو اینتل | فروشگاه اینترنتی پولیت

در واقع مواردی که بر سرعت یک سی پی یو تاثیر مثبت می گذارد صرفا تغییرات معماری ساخت نیست بلکه مواردی نظیر فرکانس پردازنده ، بهینه سازی الگوریتم فناوری توربو بوست در افزایش سرعت پردازش نیز تاثیر گذار است .

حال سوالی پیش می آید که چگونه نسل های مختلف سی پی یو را تشخیص بدهیم ؟

برای این کار می توانیم بگوییم که یک سی پی یو به صورت عبارت Core I  نوشته می شود که در ادامه اش از اعدادی نظیر ۲۲۰۰ یا ۳۳۰۰ و .. استفاده می شود و به صورت Core i3 2200 نوشته می شود . حال به چپ ترین رقم عدد یعنی هزارگان آن نگاه می کنیم و آن مشخص کننده نسل سی پی یو است و به همین دلیل می توان گفت نسل این سی پی یو ۲ است و می توان گفت نسل اول سی پی یو ها با سه عددی شروع می شود . به طور مثال اگر Core i7 960 باشد می توان گفت از نسل اول می باشد .

پردازنده های اینتل | فروشگاه اینترنتی پولیت

در این قسمت قصد داریم به بررسی ۲ نسل از پردازنده ها بپردازیم :

Core i3-2100T

تعداد هسته این سی پی یو شرکت intel برابر ۲ است . قابلیت Hyper Threading در آن فعال است و سبب می شود ۲ هسته مجازی به نیز اضافه بشود . تعداد Thread آن برابر ۴ است . در واقع ۲ هسته فیزیکی و ۲ هسته مجازی توانایی پردازش ۴ رشته دستور العمل Thread را دارد .

فناوری Turbo Boost را هم ندارد و با فرکانس ۲٫۵ گیگا هرتز کار می کند .

توان مصرفی ۳۵ وات است . حافظه نهان اشتراکی بین هسته پردازنده و پردازشگر گرافیکی برابر ۳ مگابایت است .

از سوکت LGA 1155 استفاده می کند .

Core i7-2600s

تعداد هسته آن ۴ است . قابلیت Hyper Threading در آن سبب می شود ۴ هسته مجازی به لیست هسته ها در سیستم عامل اضافه بشود . تعداد Thread 8 است . فناوری Turbo Boost در آن فعال است . در حالت ماکزیمم با فناوری Turbo Boost تا فرکانس ۳٫۸ گیگاهرتز اورکلاک می شود .

توان مصرفی اش ۶۵ وات است .

حافظه نهان اشتراکی بین هسته پردازنده و پردازشگر گرافیکی برابر ۸ مگابایت است .

از سوکت LGA 1155 استفاده می کند .

طریقه نصب پردازنده:

اگر شما از سیستم رومیزی استفاده می کنید می توانید کیس را باز کرده و فن و هیت سینک را برداشته و پردازنده را خارج سازید .پردازنده جدید را در جایش قرار داده و مجدد فن و هیت سینک را نصب می کنیم .

ارتقا یک پردازنده:

همانطور که می دانید تعویض پردازنده ها به افزایش سرعت سیستم کمک بسیاری می کند . چنانچه بخواهید پردازنده سیستم خود را تعویض کنید ابتدا باید به نوع مادربرد سیستم خود توجه کنید که آیا پردازنده جدید شما را ساپورت می کند یا خیر ! در صورت مثبت بودن پاسخ به راحتی می توانید پردازنده جدید و سریع را نصب نمایید . اما اگر در مشخص نمودن ساپورت کردن و یا عدم ساپورت کردن سی پی یو جدید با مادربورد سیستمتان دچار مشکل هستید و یا نیاز به راهنمایی دارید می توانید از متخصصین ما زمان مشاوره بگیرید .

کدام نسل سی پی یو برای کارمان مناسب است ؟

همانطور که در قسمت های قبلی ذکر شد هر چه سی پی یو شما جدید تر و بروز تر باشد کار شما در خصوص انجام کارهای سنگین با سرعت بیشتری انجام می شود . لذا چنانچه قصد دارید سیستم مناسب انواع بازی ها ، کارهای برنامه نویسی و نقشه کشی و گرافیک و انیمیشن سازی و … داشته باشید ترجیحا از جدید ترین سی پی یو ها استفاده کنید . و چنانچه بخواهید یک سیستم مناسب کارهای اداری و سرچ های ساده و تکالیف روزانه مدرسه و سرگرمی های معمولی استفاده کنید می توانید از سی پی یو های Core i3 تا core i5 استفاده کنید .

خیلی متشکرم که در این مقاله همراه با ما بودید . چنانچه سوالی دارید از طریق شبکه های اجتماعی و یا از طریق راه های ارتباطی سایت با ما در میان بگذارید .