10-1

ارز دیجیتال چیست؟

توضیح کلی

در این قسمت ابتدا توضیح کوتاهی درباره Digital currency یا همان ارز دیجیتال خدمت شما ارائه می دهیم تا آشنایی کلی درباره این موضوع داشته باشید. اگر بخواهیم که یه توضیح کلی درباره بیت کوین بدهیم باید گفت ارز دیجیتال یک واسطه پولی و همان واسطه تبادل در دنیای اینترنت است (حذف واسطه های فیزیکی) که ویژگی های پول واقعی را دارد و تراکنش ها در این سیستم به صورت سریع و بدون مرز انجام می شود. 

مبنای اصلی ارز دیجیتال صفر و یک است. هماهنگونه که از اسم آن مشخص است ارز دیجیتال به هر ارزش ایجاد شده در بستر دیجیتال اشاره دارد. که در مقابل واسطه های فیزیکی مثل اوراق بانکی و سکه مطرح می شود. نکته قابل توجه این است که ارز دیجیتال ویژگی های مشابهی با ارز فیزیکی دارد اما هر ارزدیجیتالی ارز مجازی و رمز ارز نیست. موارد استفاده پول های دیجیتال مانند پول های فیزیکی است یعنی برای خرید کالا ها و انجام خدمات استفاده می گردد. به عنوان مثال: می توان یک پول مجازی برای یک بازی و یا یک شبکه اجتماعی و… داشت. پول های دیجیتال متعددی وجود دارند مانند آتریوم و بیت کوین و… که این پول ها به عنوان پول های غیر متمرکز دیجیتال شناخته می شوند. یعنی اینکه این پول ها مرکز تولیدی ندارند.

بیت کوین (Bitcoin) توانسته است که بین کاربرانش بدون واسطه ای قدرت پیدا کند و به عنوان اولین پول دیجیتالی یک سیستم پرداخت جدید و یک نوع پول کاملا دیجیتال را بوجود آورد که اولین شبکه پرداخت نقطه به نقطه غیرمتمرکز است.